Meble ogrodowe to zazwyczaj duży wydatek. Warto podejść do tego, jak do inwestycji na długie lata. Właściwa konserwacja mebli ogrodowych sprawi, że będą one służyły przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Jak w takim razie konserwować meble ogrodowe? Jak dbać o nie, aby dobrze wyglądały i pełniły swoją funkcję przez kilka lat? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście, zapraszamy do lektury!

Właściwe przechowywanie

Odpowiednie przechowywanie poza sezonem to jeden z ważniejszych elementów składających się na przedłużenie życia mebli ogrodowych. Właściwe zabezpieczenie mebli ogrodowych w okresie zimowym pozwoli uchronić je przed niskimi temperaturami i śniegiem.

Przechowywanie mebli metalowych

Jedynym wyjątkiem są meble wykonane z metalu – żeliwa lub aluminium, które nazywane są meblami całorocznymi. Mogą spędzić zimę w ogrodzie i nic im się nie stanie. Aby się nie ubrudziły w trakcie zimy i okresu deszczowego, warto przykryć je specjalnym pokrowcem na meble ogrodowe – na wiosnę będzie mniej czyszczenia.

Przechowywanie mebli drewnianych i rattanowych

Przechowywanie mebli drewnianych i rattanowychInaczej wygląda to w przypadku mebli drewnianych i rattanowych. Wymagają one specjalnego miejsca do przechowywania. Ważne, aby pomieszczenie to było suche, chłodne i przewiewne. Mebli drewnianych i rattanowych nie wolno przykrywać folią, ponieważ mogłoby to doprowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni. Drewno musi oddychać.

Konserwacja mebli ogrodowych

W zależności od materiału z jakiego są wykonane, meble ogrodowe wymagają różnej konserwacji. Metalowe są praktycznie bezobsługowe, z kolei drewniane wymagają poświęcenia większej ilości czasu, by długo wyglądały jak nowe.

Konserwacja mebli z drewna

Konserwacja mebli drewnianych nie jest bardzo skomplikowana, jednak warto poświęcić na nią nieco czasu, aby długo cieszyć się meblami o atrakcyjnym, świeżym wyglądzie. Przed rozpoczęciem sezonu, wiosną, meble należy dokładnie wyczyścić. Jeśli powstały jakiekolwiek przebarwienia lub pęknięcia, należy je przetrzeć papierem ściernym. Następnie meble impregnujemy lub lakierujemy. Warto olejować meble drewniane. Olej ochroni drewno przed wilgocią, a dodatkowo doda im błysku i podbije naturalny kolor materiału. W przypadku mebli z drewna egzotycznego, należy sięgnąć po specjalny olej przeznaczony do drewna tekowego. Olejowanie wydłuża trwałość drewna. Olejować możemy również inne akcesoria ogrodowe wykonane z drewna – piaskownice, donice balkonowe, huśtawki, ławki.

Co składa się na konserwację mebli z drewna?

 • przechowywanie w przewiewnym, chłodnym, suchym miejscu,
 • dokładne czyszczenie przed rozpoczęciem sezonu,
 • szlifowanie pęknięć i przebarwień,
 • impregnowanie, lakierowanie,
 • olejowanie.

Konserwacja mebli z wikliny oraz rattanu

Ze względu na to, że meble wiklinowe i rattanowe źle znoszą zmienne warunki atmosferyczne, wymagają one szczególnej pielęgnacji. Niska odporność na wilgoć oraz wysokie temperatury sprawia, że są to meble idealne do altan, na zadaszone tarasy lub do ogrodów zimowych. Jeśli zdecydujemy się wstawić je do ogrodu, musimy pamiętać o szczególnej ochronie. Meble wiklinowe nie lubią wysokich temperatur i ekspozycji na promieniowanie słoneczne – może to powodować ich kruszenie. Stosując te zalecenia, meble będą długo dobrze wyglądały. Czyścić należy je wodą z mydłem lub z płynem do mycia naczyń. Po myciu wycieramy je do sucha.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji mebli wiklinowych i rattanowych

 • chronić przed wilgocią,
 • chronić przed źródłami ciepła i promieniowaniem UV,
 • myć wodą z mydłem, a następnie wycierać do sucha,
 • stosować raczej pod zadaszeniem,
 • zimą przechowywać w suchym, chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu,
 • nie przykrywać na zimę folią, meble muszą oddychać.

Konserwacja mebli metalowych

Meble metalowe – żeliwne i aluminiowe, są efektowne i praktyczne. Są również wyjątkowo wytrzymałe. Meble żeliwne narażone bywają na działanie korozji. Meble aluminiowe mogą być w ogrodzie cały rok, są wyjątkowo lekkie i nowocześnie wyglądają.

Pielęgnacja mebli żeliwnych

Meble żeliwne narażone są na działanie korozji. Aby temu zapobiec, co jakiś czas należy usunąć powstały na meblach nalot. W tym celu najlepiej użyć drucianej szczotki. Następnie zabezpieczyć meble żeliwne specjalną farbą, która wypełni ubytki i stworzy warstwę ochronną. Zdecydowanie mniej podatne na korozję są meble metalowe malowane proszkowo. W tym przypadku warstwa farby jest na tyle szczelna, że ryzyko korozji wyraźnie spada.

Bezobsługowe meble aluminiowe

Meble aluminiowe mogą stać w ogrodzie przez cały rok. Są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Często nazywa się je meblami samoobsługowymi. Wystarczy je regularnie myć.

Konserwacja mebli technorattanowych

Meble z technorattanu cieszą się rosnącą popularnością. Zapewne dzieje się tak dlatego, że są bardzo lekkie i o wiele bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż meble wykonane z tradycyjnego rattanu czy wikliny. Meble z technorattanu nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Warto co jakiś czas przetrzeć je preparatem przeznaczonym do czyszczenia i renowacji tworzywa sztucznego. Przez zimę najlepiej przechowywać je pod zadaszeniem.

Konserwacja mebli ogrodowych z plastiku

Konserwacja mebli ogrodowych z plastikuMeble plastikowe nadal, od wielu lat, cieszą się dużą popularnością. Są chętnie kupowane, mimo że są mniej odporne od mebli z drewna czy technorattanu. Warto wybrać meble plastikowe utwardzane żywicą, są one bardziej wytrzymałe od najtańszych plastikowych mebli i będą łatwiejsze w pielęgnacji. Meble plastikowe nie wymagają wyjątkowego traktowania. Wystarczy myć je regularnie wodą ze środkiem czyszczącym. Do mycia nie należy używać ostrych szczotek, gdyż mogą porysować miękkie tworzywo. Podczas bardzo mroźnej zimy, warto schować plastikowe meble ogrodowe do ciepłego pomieszczenia. Mróz może powodować łamliwość i kruszenie tworzywa.

Podsumowanie

Każde meble wymagają indywidualnej pielęgnacji. Meble żeliwne musimy chronić przed rdzą. Drewno należy olejować. Bez względu na rodzaj materiału, z którego wykonane są meble, trzeba je regularnie myć i chronić przed niepogodą.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *